En klase grønne druer
Foto: Jason Steele / Unsplash

Pinot Blanc

Den hvide mutation af Pinot Noir: blød og diskret, og Tysklands mest respekterede hvide drue efter Riesling.

13 vine i 1 kategorifra 100 kr. pr. flaske

Herkomst
Bourgogne; en farvemutation af Pinot Gris og dermed af Pinot Noir
Også kaldet
Weissburgunder, Weißer Burgunder, Pinot Bianco, Klevner
Smager typisk af
gult æble · pære · mandel · brioche · hvide blomster
Passer til
quiche · asparges · fisk i smørsauce · kylling · tærter

Pinot Blanc13

Pinot Blanc

Henrici L'Aura Weisser Burgunder 2023

Henrici L'Aura Weisser

Denne hvide Burgunder (Pinot Blanc) fra tyske Weingut Henrici er et skoleeksempel på elegance og balance.

fra 109 kr.1 forhandler
Pinot Blanc

Manz Weissburgunder Loss 2024

Manz

En forfriskende og elegant hvidvin med frugtige noter, produceret af Weingut Manz i det smukke Rheinhessen i…

fra 149 kr.1 forhandler
Pinot Blanc

Alsace Pinot Blanc

Domaine Bliemerose

Fra Domaine Bliemerose.

fra 185 kr.1 forhandler
Pinot Blanc

Pinot Blanc Einstern*

Weingut Markus Molitor

Fra Weingut Markus Molitor.

fra 210 kr.1 forhandler

Alle 13 pinot blanc sorteret efter pris →

Om Pinot Blanc

Den farveløse Pinot

Pinot Blanc er Pinot Noir, hvor skallen har mistet farven helt — en mutation af Pinot Gris, som selv er en mutation af Pinot Noir. Druen blev i lang tid forvekslet med Chardonnay, som den ligner i marken, og i Bourgogne står der stadig spredte stokke af Pinot Blanc i gamle Chardonnay-marker. Først i slutningen af 1800-tallet blev de to skilt ad af franske ampelografer.

I dag er Frankrig ikke druens største land. Tyskland har mest, fulgt af Italien og Østrig. I Frankrig dyrkes den næsten kun i Alsace.

Den er ikke kompleks, men den er let at drikke og bred at kombinere med mad.

Weissburgunder i Tyskland og Østrig

I Tyskland har Weissburgunder fået en renæssance. Den er blevet klimaets vinder: hvor Riesling i varme år kan blive for moden, beholder Weissburgunder sin friskhed og giver tør, mineralsk vin med god struktur. VDP-producenter i Baden, Pfalz og Rheinhessen laver Grosses Gewächs af druen fra kalkholdige marker, ofte fadgæret i stil med hvid Bourgogne.

I Østrig hedder den også Weissburgunder og dyrkes især i Burgenland og Steiermark. I Alto Adige i Italien laves Pinot Bianco i højden med høj syre og præcis frugt — Cantina Terlans ældre årgange er berømte for deres holdbarhed.

Alsace og Auxerrois

I Alsace er Pinot Blanc regionens hverdagshvidvin og rygraden i Crémant d’Alsace. Men flaskerne med Pinot Blanc på etiketten indeholder ofte Auxerrois — en anden drue, der er en krydsning af Pinot og Gouais Blanc, altså søster til Chardonnay. Reglerne i Alsace tillader, at de to blandes under navnet Pinot Blanc, og mange producenter gør det, fordi Auxerrois giver mere krop.

Den bløde, runde stil med gult æble og mandel er typisk for Alsace. Den er ikke kompleks, men den er let at drikke og bred at kombinere med mad.

Til maden

Pinot Blanc er et af de bedste valg til asparges og til retter med æg som quiche og tærter. Den passer også til hvid fisk i smørsauce, kylling og kalv.

Opsummeret fra Wine Folly, Deutsches Weininstitut, Vins d'Alsace

Det siger eksperterne om Pinot Blanc

Ifølge Wine Folly er Pinot Blanc en hvid mutation af Pinot Noir, som mest dyrkes i Tyskland og Norditalien og giver friske, tørre vine med fersken, pære og rå mandel, let krop og middel syre. Deutsches Weininstitut og Vins d'Alsace beskriver begge en tilbageholdende duft: det tyske institut nævner en let nøddeagtig tone, Vins d'Alsace fersken, æble og en afmålt syre.

Wine Folly anbefaler mad med milde smage, fx bløde oste og fisk. Deutsches Weininstitut kalder Weissburgunder lettere og friskere end den brede, cremede Grauburgunder, men nævner også kraftigere udgaver og barriquelagring i de mere modne kategorier. I Alsace blandes druen ofte med Auxerrois, og vinen kan stadig hedde Pinot Blanc.

»En vin som Pinot Blanc passer bedst til mad med mere afdæmpede smage.«

Wine Folly, oversat fra engelsk: “A wine like Pinot Blanc is best suited to foods with more subtle flavoring.”

Kilder: Wine Folly · Deutsches Weininstitut · Vins d'Alsace

Sammenfatningen er skrevet af os ud fra kilderne ovenfor og er ikke deres ordlyd.

Ofte stillede spørgsmål om Pinot Blanc

Er Weissburgunder det samme som Pinot Blanc?

Ja. Weissburgunder og Weißer Burgunder er de tyske og østrigske navne, Pinot Bianco det italienske. Den tyske udgave er ofte tørrere og mere mineralsk end den fra Alsace.

Er Pinot Blanc det samme som Chardonnay?

Nej, men de blev forvekslet i århundreder. Chardonnay er en krydsning af Pinot Noir og Gouais Blanc; Pinot Blanc er en farvemutation af Pinot Noir. De ligner hinanden i marken og kan give lignende vine, især med fad.

Hvad smager Pinot Blanc af?

Gult æble, pære, mandel og hvide blomster, med middel syre og en blød krop. Lagret på bærmen eller i fad får den brød- og nøddetoner. Den er diskret frem for aromatisk.

Hvad er Auxerrois?

En hvid drue, der i Alsace må blandes ind i vin solgt som Pinot Blanc. Den er søster til Chardonnay og giver en rundere vin med mindre syre.

Hvad passer Pinot Blanc til?

Mad, som aromatiske vine har svært ved: quiche, tærter, asparges, fisk i smørsauce og kylling i fløde. Servér den ved 10 til 12 grader.

Klar til at købe?

Pinot Blanc til de bedste priser lige nu

13 vine hos 4 danske forhandlere. Priserne opdateres hver time, og den laveste står først.

Mest at spare lige nu

Gut von Beiden Weissburgunder 2025 - Økologisk hvidvin, Pfalz, Tyskland

Gut von Beiden

100 kr.220 kr. pr. flaske hos SPS Wine

Spar 120 kr. pr. flaske

Se prisen hos SPS Wine →
Pinot Blanc

Henrici L'Aura Weisser Burgunder 2023

Henrici L'Aura Weisser

Denne hvide Burgunder (Pinot Blanc) fra tyske Weingut Henrici er et skoleeksempel på elegance og balance.

fra 109 kr.1 forhandler